Najważniejsze jest drewno

Dobrym zwyczajem z dawna było, że drewno do budowy ścina się zimą. Dlaczego? Wtedy nie ma aktywnych soków i jest minimalna ilość tak zwanej wody wolnej. Drzewo „śpi”.
My kupujemy drewno z wyższych partii gór świętokrzyskich (jodła, modrzew). Ma mniejsze przerosty i jest równiejsze. Na podkarpacie jeździmy po świerki. Czasem do nas, czasem na Słowację. Współpracujemy z wyspecjalizowanymi firmami przewozowymi, którzy dostarczają nam drzewo najwyższej jakości – innego nie przyjmiemy.
Jeśli budujemy dom z drewna litego drzewo wymaga około dwuletniego leżakowania. W innych rodzajach elementów drewno jest suszone komorowo do osiągnięcia wilgotności około 12%. Takie też drewno kupujemy gotowe (suszone, strugane) z krajów skandynawskich.

wood-4130542_1920

Stosowane przez nas metody i materiały

2

Naszą specjalnością jest budownictwo z drewna , w zasadzie w każdej z możliwych technologii wykonania. Budujemy obiekty z bala ręcznie obrabianego w stanie okrągłym. Bal taki w swej surowości najczęściej ma zastosowanie w obiektach gastronomicznych lub rekreacyjnych gdzie istotne jest uwydatnienie plastycznej natury drewna.
Podobnie się rzecz ma w budowaniu z połówek takiego bala, stosuje się tą technologie najczęściej gdy chce się zachować zewnętrzny obły wygląd ścian a od wewnątrz mieć bardziej praktyczną płaską ścianę.

Najczęściej spotykaną powszechnie technologią jest budowanie z bala litego o przekroju prostokąta ( często nazywany – płazem ). Sposób stosowany przez nas do budowy domów mieszkalnych i rekreacyjnych – jest dość schludny i praktyczny i chyba najczęściej do tej pory wybierana przez klientów zanim nie zaoferowaliśmy naszych wyrobów w technologii bala klejonego.

Bal klejony zewnętrznie nie różni się w zasadzie wyglądem od płaza , jednak takie szczegóły jak brak pęknięć, paczenia, jednolitość materiału sprawiają, że budowanie z takiego drewna jest nie tylko przyjemnością ale i daje odpowiednią stabilność budynku, czego żadna z dotychczas opisanych technologii nie gwarantuje.Bale wykonane są z cienkich elementów drewna wcześniej wysuszonych i sklejonych ze sobą w odpowiedni sposób tak by gwarantowało to wytrzymałość i estetykę – sposób preferowany w budownictwie jednorodzinnym.
Oczywiście że każda z opisanych technologii ma swojego klienta i zależnie od przeznaczenia i charakteru budynku możemy dobrać odpowiedni sposób wykonania, służymy w tej kwestii swoją radą i doświadczeniem.

DSC_0072
15

System kanadyjski to powszechnie znana metoda budowania tak zwana szkieletowa , chociaż rzadziej przez nas używana lecz również i w tej technice powstają obiekty pod ,, naszą ręką”. Ciekawostką jest że jesteśmy pionierami w zastosowaniu materiałów w tym budownictwie na bazie celulozy. Przyjęte jest że wypełnienie cieplne każdego domu szkieletowego stanowi wełna mineralna lub szklana ,co z kolei wymaga stosowania folii paraizolacyjnych . Efektem tego jest dom – ,,nieoddychający”. Zastosowanie natomiast różnego rodzaju wełny drzewnej którą również z powodzeniem stosujemy do dociepleń domów z bala , gwarantuje odpowiednią higroskopijność ściany i co za tym idzie lepsze samopoczucie przebywającego w tak zbudowanym obiekcie.

Drewno stosowane do budowy czy to z bala czy w systemie szkieletowym poddawane jest przez nas odpowiedniej selekcji jakościowej, oraz jest zabezpieczane zależnie od przeznaczenia odpowiednio dobranymi środkami impregnacyjnymi, są to impregnaty solne, lazury,woski i oleje najlepszych w tej branży firm.
Jesteśmy niewielką firmą, każdy budynek, obiekt każde zlecenie jest przez nas traktowane indywidualnie z odpowiednim podejściem do zastosowania obiektu i potrzeb naszych klientów.

logs-962555_1280

Jak wygląda proces budowy

Test

Pierwszy etap tworzenia domu po przywiezieniu drewna na plac to segregacja.
Jest kilka asortymentów. Drewno grube przeznaczamy na ściany i belki nośne. Drewno konstrukcyjne jest cieńsze i przeznaczamy je na dachy i konstrukcje lekkie, tj. np. ściany działowe. Wszystkie pozostałe, drobniejsze elementy wykorzystane są jako materiały uzupełniające budowę: łaty, kontrłaty, wykończenia. Nic się nie zmarnuje.
Podstawowym budulcem są oczywiście belki, które przeznaczamy na ściany. Pracę nad nimi rozpoczynamy od przycinania na traku – specjalistycznej maszynie, która nadaje pożądany kształt. Warto przy tym zaznaczyć, że zanim wprowadzą się Państwo do swojego domu, belka będzie jeszcze dopieszczona ręcznie – to wszystko z dbałości o każdy detal. Sam montaż to chyba najbardziej efektowny z całego procesu etap. Średniej wielkości dom zostaje zmontowany w ok. 3 tyg.
Na zdjęciu Krzysztof Bonar, który wraz z bratem Mariuszem prowadzi firmę i jak widać osobiście uczestniczy przy każdym etapie budowy.